I’ve been noticing a disturbing trend here and I think it explains why stores are in trouble. It has nothing to do with on-line shopping or discount warehouse stores. It has to do with store managers who are stupid.
I was in our local grocery store comparing the prices of the admittedly overpriced pod coffee selections. Single people who live alone and drink one cup of coffee a day understand their attraction. I noticed the sale tags (yippee!) then I noticed the need for improved math skills. Same brand, same flavor, different size packaging. The 12 count box, regularly 8.99, was on sale for 5.99. The 36 count box, regularly 24.99, was on sale for 18.99. I’ll wait. (Lah de dah, do dee dee, dum, hum, hum) Yeah! That’s what I said! I even mentioned it to the guy reaching for the box of 36. “Oh, I go through a lot of them,” and he grabbed two of the larger boxes adding, “Great price.”
Different day, different store, different item. Actually this was in a well-known major retailer whose name I’ll not mention but it ends in mart. I happened to be in need of some maintenance items for my outdoor gas grill including the little heat tent thingies that go over the gas tubes. Three of those little thingies actually. I found them on the shelf at 5.49 each. Right next to them was the “Economy Two Pack” (buy in bulk and save!) for 12.49. Once again I noticed an in store sucker … er, shopper … grabbing, once again, not just one but two of the two packs.
Later that same day I was at the nursery (the plant kind, not the baby kind), picking out some herbs for my patio garden. Fortunately I only needed 4, or at most 6 plants. Why is that fortunate? Because they were on sale! What were regular price pots of 3.28 each were on sale for “$2.87 each, $24/tray of 8.” Of course someone had three trays in his cart. I hope he was planning on asking them being rung up separately.
Maybe I spoke too harshly of the store managers. They probably really are quite adept at math. It’s the consumer who needs the arithmetic refresher course. I think I might set one up. A friend of mine says I’d make a good tutor and I always can use a little extra spending money. I’ll charge a very reasonable $19.99 per lesson. Or 4 for 100 bucks!
Who says you have to be a big retailer to get in on Special Pricing?